Należy zauważyć, że podczas tworzenia izolacji termicznej, dla danego budynku, nieumiejętne działanie doprowadza do wielu istotnych błędów, które mogą mieć wpływ na jakość takiej pracy. Dużo złych decyzji związanych z dociepleniem budynku, powstaje na etapie wykonawstwa, o czym należy pamiętać.
Błędy przy dociepleniu budynku
Z pewnością brak właściwej wiedzy technicznej i doświadczenia sprawia, że elewacja nie wygląda zbyt dobrze. Najczęściej stosuje się tak zwaną metodę docieplania z bezspoinowym systemem ociepleń. Taką metodę można wykorzystać bezpośrednio na wybranej ścianie, jednak robotnicy często zapominają, że waga takiego elementu jest różna. Jeśli różnica jest znaczna, to wówczas ściana może nie być zbyt dobrze chroniona, przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Źle przygotowana powierzchnia to niejedyny problem
Warto zauważyć, że na źle przygotowanym podłożu położenie materiału nie chroni przed utworzeniem się mostków termicznych, gdzie utrata ciepła, będzie w pełni odczuwalna. Czasem nawet pracownicy zajmujący się taką pracę ze względu na oszczędności decydują się na pojedynczą warstwę materiału, rezygnując z wielowarstwowości. Jeśli kolejne powłoki są o wiele cieńsze, również mogą nie zapewnić właściwej ochrony.
Mostki termiczne, to nie jedyny problem, który powstaje w wyniku źle ułożonych płyt, dużym zagrożeniem jest wilgoć, która może doprowadzić do późniejszego uszkodzenia warstwy elewacyjnej. Płyty styropianowe muszą być również przyklejone na równej powierzchni, czasem materiał wymaga dodatkowego przeszlifowania, aby udało się uzyskać konkretną równość. Tutaj problemem, może być nawet temperatura ściany czy innego podłoża.
Jeśli jest ona zbyt wysoka, to wtedy materiał nie będzie dostatecznie mocno trzymał się danego podłoża. Wtedy każdy bez problemu będzie w stanie oderwać taką płytę, co z pewnością spowoduje kolejne problemy.
Większa trwałość ściany poprzez dodatkowe zbrojenia
Nic więc dziwnego, że dla pełnej trwałości, warto zdecydować się na dodatkową warstwę zbrojenia, po to, aby zwiększyć trwałość takiego materiału. Sama powierzchnia tynku na ścianie, również powinna zostać, we właściwy sposób uzupełniona po to, aby w pełni zabezpieczyć powierzchnię, przed położeniem płyt. To wiele poważnych często technicznych błędów, z jakimi najczęściej mamy do czynienia.
Tylko profesjonalni pracownicy, są w stanie poradzić sobie z tego typu niedoróbkami, zapewniając docieplenie budynku, niezależnie od innych okoliczności. Pewne normy budowlane muszą być zachowane, a wszystko dla bezpieczeństwa osób, które potem będą mieszkać w tego typu budynkach. Nic więc dziwnego, że nacisk na tego typu poprawki jest wskazany.
W końcu wszystkie prace związane z dociepleniami muszą być wykonane zgodnie z normami technologicznymi, jakie faktycznie obowiązują.